KAM UN KĀPĒC VAJAG VEIKT ACU LĀZEROPERĀCIJU?

Redzes lāzerkorekcija strauji attīstās, tomēr daudzi cilvēki joprojām turpina valkāt brilles vai kontaktlēcas. Daudzi pacienti, nonākot pie oftalmologa, sūdzas par acu saspringumu pēc kontaktlēcu nēsāšanas, ka arī par galvassāpēm un diskomfortu pēc briļļu lietošanas. Daži šaubās par faktu vai viņiem ir nepieciešams lietot optiku. Ir cilvēki, kuri apzināti atsakās no brillēm vai kontaktlēcām, jo izjūt diskomfortu sportojot, peldoties baseinā, ceļojot. Daudzi uzskata, ka brilles neļauj izskatīties pievilcīgi.

Redzes asuma samazināšanās ir tieši saistīta ar vispārējās dzīves kvalitātes pasliktināšanos. Cik reizes Jums ir nācies mainīt savus plānus, atteikties no automašīnas vadīšanas, ielūkoties attālumos ceļojumos, izvairīties no pasākumu apmeklēšanas vai lūgt garāmgājējiem palīdzību tikai tāpēc, ka brilles palikušas mājās vai līdzi nav kontaktlēcu konteinera? Kā tas ir – piedzīvot pastāvīgas neērtības? Tikai tie, kuri atrodas mūžīgā atkarībā no brillēm un kontaktlēcām, var saprast, kāda laime ir redzēt visu bez papildu optikas.

Mūsdienās oftalmologu rīcībā ir progresīvas tehnoloģijas un modernākās acu lāzeroperācijas metodes, kas palīdz atbrīvoties no neērtībām. Viena no šādām metodēm ir redzes lāzerkorekcija, kurai tiek izmantotas dažādas tehnoloģijas. Pirms doties uz redzes lāzerkorekciju, iesakām uzzināt vairāk par to, kam ir nepieciešama šāda veida redzes korekcija, kā tā notiek un kādas metodes tiek izmantotas redzes atjaunošanai.

Lāzerkorekcija ir efektīva un paredzama

Vēlme iegūt brīvību no ikdienas brillēm vai kontaktlēcām, nepieciešamība redzēt apkārtējo pasauli bez ierobežojumiem un vēlme atbrīvoties no nevajadzīgiem aksesuāriem uz sejas – ir tikai daži no iemesliem, kas motivē  veikt acu lāzeroperāciju. Redzes lāzeroperācijai ir augsta drošības pakāpe, tā nodrošina visaugstāko iespējamo redzes asumu, tiek veikta ambulatori, kā arī nodrošina ātru un stabilu rezultātu. Ja nav kontrindikāciju, lāzerkorekcija novērš tuvredzību (līdz –10 OD), tālredzību (līdz +5 OD) un astigmatismu (līdz ± 3 OD).

Lāzerkorekcijas tehnoloģijas

Pastāv trīs redzes lāzerkorekcijas paaudzes.

  1. paaudze. Virspusēja redzes lāzerkorekcija

Pārstāvji: PRK, Epi-LASIK, LASEK, Trans-Epi LASIK.

Gads: 1986

Pielietojums: tuvredzība vai tuvredzība, hiperopija vai hiperopija, astigmatisms.

Metode. Manuāli vai izmantojot eksimēra lāzeru, tiek noņemts plāns epitēlija slānis, tādējādi aizstājot radzenes izliekumu.

Rehabilitācijas periods: redze tiek atjaunota 3-7 dienu laikā, bet stabilizējas  tikai pēc 3-4 mēnešiem.

Priekšrocības:

+ operācija ir saudzējoša radzenes audumiem. Tas kļūst par galveno izvēles kritēriju, ja pacientam ir anatomiski ierobežojumi, ieskaitot radzenes plānu vai izliektu formu,

+ operācijas izmaksas ir salīdzinoši zemas.

Trūkumi:

– sāpes un diskomforts acīs saglabājas vienu nedēļu pēc operācijas,

– redze neuzlabojas uzreiz,

– pilnīga redzes stabilizācija notiek 3-4 mēnešu laikā;

– metode ir efektīva tikai tuvredzības korekcijai līdz -6 OD, astigmatisma līdz -3 OD un hiperopijas korekcijai līdz +3 OD.

  1. paaudze. LASIK, Femto-LASIK

Gads: 1989/2004

Pielietojums: tuvredzība, hiperopija, astigmatisms.

Metode. Izmantojot mehānisku ķirurģisku instrumentu – mikrokeratomu (LASIK metode) vai femtosekundes lāzeru (Femto-LASIK metode) – tiek nogriezta radzenes plēve aptuveni 0,16 mm, kas veido “vāciņu”. Femto-LASIK lāzera tehnoloģija ir daudz precīzāka, salīdzinot ar LASIK metodei izmantoto mehānisko instrumentu tehnoloģiju. Abos gadījumos, atverot tā saucāmo “vāciņu”, audu daļiņas tiek noņemtas, izmantojot eksimēra lāzeru, lai mainītu radzenes formu, saskaņā ar noteikto redzes korekcijas programmu. Femto-LASIK operācijas laikā tiek veidots ļoti plāns “vāciņš”  – tikai 100 mikronu biezumā. Tas nozīmē, ka pacientam paliek lielāka savas radzenes daļa. Šī operācija ir saudzīgāka, kā arī ļauj labot augstās dioptrijas.

Rehabilitācijas periods: redzes atjaunošana notiek jau pirmajās 2-3 stundās.

Priekšrocības:

+ redzes asums ir līdzīgs ar vai tuvu 100%,

+ redzes uzlabošanas efekts tūlīt pēc operācijas,

+ redzes lāzerkorekcija ir nesāpīga un vidēji aizņem tikai 1,5 sekundes 1 dioptriju korekcijai;

+ Femto-LASIK metode nodrošina mazāku diskomfortu pacientam nekā klasiskā LASIK korekcija,

+ “vāciņš” pēc Femto-LASIK operācijas lieliski iederas savā vietā, neatstājot rētas,

+ Femto-LASIK metode ir īpaši ieteicama cilvēkiem, kuru profesijas ir saistītas ar augstu riska pakāpi, kur ir iespējamas acu traumas: sportistiem, karavīriem un citiem.

Trūkumi:

– nav piemērots pacientiem ar ļoti plānām radzenēm;

– Femto-LASIK operācija ir salīdzinoši dārgāka.

  1. paaudze. ReLEx SMILE

Gads: 2011

Pielietojums: tuvredzība, astigmatisms.

Metode. Izmantojot femtosekundes lāzeru, radzenes biezumā tiek nogriezta apaļa lēca – lentikula. At lāzera palīdzību tiek veikts griezums smaida formā, pacelti audi un noņemta lentikula. Šī redzes korekcijas metode nesabojā augšējos slāņus.

Rehabilitācijas periods: redze tiek atjaunota gandrīz uzreiz pēc operācijas.

Priekšrocības:

+ droša tehnoloģija – radzenes “vāciņš” netiek nogriezts, tāpēc izmaiņas nav iespējamas,

+ acis tiek koriģētas, nepieskaroties radzenes augšējai virsmai,

+ mazāk radzenes bojājumu – garengriezuma garums ir tikai daži milimetri, kas ir par 80% mazāk nekā LASIK vai Femto-LASIK metodēs,

+ lāzerkorekcijas procedūra un atveseļošanās process ir nesāpīgs,

+ nodrošina izcilus rezultātus, pat ja rodas lielas refrakcijas kļūdas, un neatkarīgi no radzenes individuālajām īpašībām,

+ ļoti zems “sausās acs” sindroma attīstības risks.

Trūkumi:

– nenovērš tālredzības problēmu,

– operācijas izmaksas ir augstākas nekā citām metodēm.

Dr. Solomatina Acu centrā ir pieejamas vairākas redzes lāzerkorekcijas metodes – visu trīs paaudžu pārstāvji. Ķirurgs izvēlas, kura metode ir optimāla katram pacientam. Šo izvēli nosaka pacienta radzenes individuālās īpašības, kā arī tuvredzības, tālredzības vai astigmatisma pakāpe.

Noteikumi redzes lāzerkorekcijas veikšanai

Priekšnoteikums ir pacienta vecums – jābūt vismaz 18 gadus vecam. Bērniem un pusaudžiem, kuri nav pilngadīgi, lāzera korekcija tiek veikta medicīnisku iemeslu dēļ. Gadu pirms operācijas pacienta redzei jābūt stabilā stāvoklī.

Kontrindikācijas

Kontrindikācijas redzes lāzerkorekcijai ietver grūtniecību un zīdīšanu, relatīvos vecuma ierobežojumus. Dažas autoimūnas un ķermeņa sistēmas slimības, aktīvos iekaisuma procesus, tīklenes deģeneratīvas izmaiņas un citas acu slimības. Tai skaitā progresējošu tuvredzību, anatomiskās īpatnības un dažus citus aspektus.

Rehabilitācijas periods

Redzes lāzerkorekcija ir nesāpīga, tā notiek ambulatori un prasa minimālu rehabilitācijas periodu. Pēc operācijas ir jāizvairās no infekcijām un acu bojājumiem, tāpēc uz kādu laiku ir jāatsakās no baseina un fitnesa kluba apmeklēšanas.