OFTALMOLOGS IESAKA: KĀ PAREIZI LIETOT KONTAKTLĒCAS

Mūsdienās daudzi cilvēki ir spiesti izmantot papildu optiku, lai uzlabotu redzes asumu. Bieži priekšroka tiek dota mīkstajām kontaktlēcām, jo ​​to lietošana ir ērtāka nekā briļļu, tās nodrošina asāku redzi, atver perifēro redzi, ir kombinējamas ar saulesbrillēm un ir efektīvas neatkarīgi no laika apstākļiem. Daži pacienti ir gatavi mainīt brilles pret lēcām, bet baidoties, vilcinās to darīt. Ir svarīgi saprast, ka acu veselība ir atkarīga no regulāras kontaktlēcu kopšanas un to drošas lietošanas. Kā lietot kontaktlēcas tā, lai tās būtu komfortabli un droši – stāsta oftalmologs.

 

Cietās kontaktlēcas

Cietās kontaktlēcas ir izgatavotas no stingrākiem polimēriem nekā mīkstās, un iedalāmas divās kategorijās – gāzu necaurlaidīgas un gāzu caurlaidīgas. Gāzu necaurlaidīgajām kontaktlēcām ir blīvāka struktūra, tāpēc pie tām ilgi jāpierod. Gāzu caurlaidīgās kontaktlēcas, savukārt, ir izgatavotas no materiāla, kura pamatā ir silikons un akrils, kas veicina pietiekamu gaisa caurlaidību. Gāzu caurlaidīgajām kontaktlēcām piemīt lielāka mobilitāte nekā mīkstai, kas nodrošina intensīvāku asaru šķidruma apmaiņu un brīvu skābekļa piegādi radzenei, kas samazina hipoksisko komplikāciju risku.

Cieto kontaktlēcu lietošana ir ieteicama, galvenokārt, sarežģītu radzenes defektu gadījumā, ortokeratoloģiskai korekcijai un arī tad, ja kontaktlēcas dizainam jāatbilst radzenes sarežģītajai formai.

Cietās lēcas ir rūpīgi jālietu, jo tās ir trauslas pret mehāniskiem bojājumiem. Cieto kontaktlēcu priekšrocības ietver aprūpes vieglumu – tās var tīrīt ar speciālām ziepēm, kā arī tās ir izturīgas pret nogulsnēm. Turklāt, pateicoties cietai struktūrai, šādas lēcas nodrošina skaidrāku redzi, to kalpošanas laiks var būt līdz dažiem gadiem, un tās var izgatavot pēc radzenes individuālajiem parametriem. Cieto lēcu trūkumi: lielāks ievainojumu risks, zemas elastības dēļ, un diskomforts pirmajās lietošanas nedēļās.

Pastāv arī sklēras kontaktlēcas, kas nepieskaras acs radzenei, un tās lieto tādu oftalmoloģisko slimību ārstēšanai, kā sausās acs sindroms, neirotrofisks keratīts un citi. Sklerālas kontaktlēcas diametrs ir daudz lielāks nekā parastās.

 

Nakts kontaktlēcas

Šādus optiskos izstrādājumus izmanto nakts redzamības korekcijai – ortokeratoloģijai. Pacients pirms gulētiešanas ieliek cietās lēcas un no rīta tās izņem. Šādu kontaktlēcu izmantošanas gadījumā nav nepieciešama optika dienas laikā.

 

Mīksto kontaktlēcu veidi

Mīkstās kontaktlēcas tiek ražotas no hidrogela un silikona hidrogēla. Atkarībā no materiāla lēcas atšķiras ar savām īpašībām un pieņemamā valkāšanas ilguma.

Hidrogela lēcas ir labi saderīgas ar acs audiem, ērtas lietošanā, un tām ir raksturīgs augsts mitruma līmenis. Neskatoties uz vairākām priekšrocībām, caur hidrogēla kontaktlēcu acu audi tiek mazāk apgādāti ar skābekli nekā silikona hidrogēla lēcu gadījumā. Tas izraisa radzenes skābekļa trūkumu, tāpēc ārsti neiesaka nepārtraukti valkāt hidrogēla lēcas ilgāk par astoņām stundām. Šādas lēcas ir obligāti jāizņem pirms gulētiešanas.

Silikona hidrogēla kontaktlēcas tiek ražotas no divu veidu polimēriem – silikona un hidrogela, kas to skābekļa caurlaidību padara augstāku nekā hidrogela lēcām. Mitruma līmenis šāda veida lēcām ir zemāks, bet to kompensē mitrinošo komponentu sastāvs.

Šādu kontaktlēcu lietošana var būt ilga – līdz vienam mēnesim nepārtrauktas valkāšanas, atkarībā no oftalmologa norādījumiem. Silikons kontaktlēcu sastāvā padara tās mazāk mīkstas un arī alerģiskākas, tāpēc tās nav piemērotas visiem pacientiem.

 

Vienreizējas vai atkārtoti lietojamas?

No higiēnas un drošības viedokļa, mīkstas vienreizējas kontaktlēcas tiek uzskatītas par labāko izvēli, jo tās retāk rada komplikācijas, kaut arī salīdzinājumā ar cita veida lēcām tās ir dārgākas. Vienas dienas kontaktlēcām ir minimāls inficēšanās risks, taču tās ir paredzētas tikai dienas valkāšanai – ne ilgāk par 8-10 stundām pēc kārtas.

Kontaktlēcām, kuru nēsāšanas laiks ir divas nedēļas vai mēnesis, nepieciešama rūpīga aprūpe, stingra dezinfekcijas noteikumu ievērošana un īpašu šķīdumu izmantošana. Šis kontaktlēcu tips ir piemērots disciplinētiem pacientiem, kuri novērtē stabilitāti. Lai izvairītos no infekciju attīstības un radzenes iekaisuma, ir jāievēro kontaktlēcu nēsāšanas grafiku un lietošanas periodu.

Izvēloties kontaktlēcas, tiek ņemti vērā šādi faktori: redzes pasliktināšanās pakāpe, materiālu panesamība, acs uzbūve un forma, pacienta dzīvesveids. Oftalmologs vai optometrists palīdzēs Jums izvēlēties vispiemērotākās kontaktlēcas.

 

Lietošanas noteikumi

Cilvēkiem, kuri kontaktlēcas sāk lietot pirmo reizi ir ieteicams iemācīties valkāt un noņemt kontāktlēcas oftalmologa uzraudzībā, kā arī pacietīgi sekot līdzi pierašanas procesam. Ārsts parādīs un izstāstīs, kā droši lietot kontaktlēcas, rūpēties par tām, kā arī izstāstīs par tās valkāšanu adaptācijas periodā.

Likt kontaktlēcas ir ieteicams ar tīrām un sausām rokām, labi apgaismotā telpā. Liekot lēcas, acīm jābūt atslābinātām. Lēcu jānovieto uz rādītājpirksta gala ar izliektu pusi uz leju. Ar otrās rokas pirkstiem jāpaceļ augšējo un jānovirza apakšējo plakstiņu. Ar maigu kustību kontaktlēca tiek uzklāta uz acs centru, pēc tam tā tiek fiksēta ar acs pārvietošanu pa kreisi un pa labi.

Pirms kontaktlēcu noņemšanas ir nepieciešams vēlreiz veikt higiēnas procedūras, un pēc tam apsēsties pie spoguļa. Lai noņemtu lēcu, apakšējo plakstiņu ar vidējo pirkstu jānolaiž uz leju, un skatiens jānovērš uz augšu. Kontaktlēcu viegli pārbīda ar rādītājpirkstu uz leju. Ar vidējo un rādātājpirksta spilventiņiem jāpietur lēcu, un pēc tam to jāievieto konteinerī ar šķidrumu glabāšanai.

 

Pareiza kopšana

Par vienreizējam kontaktlēcām nav nepieciešams rūpēties, bet cita veida mīkstajām kontaktlēcām, kas ir paredzētas divām nedēļām, mēnesim vai ilgākam laikam, nepieciešama pareiza un regulāra kopšana.

Tūlīt pēc izņemšanas uzlieciet kontaktlēcu uz tīras plaukstas, uzklājiet šķīdumu abās lēcu pusēs, noslaukiet un rūpīgi izskalojiet to. Kontaktlēcu ikdienas mehāniskā tīrīšana ir svarīga, lai noņemtu olbaltumvielu nogulsnes. Pēc lēcas ievietošanas konteinerī, piepildiet trauku ar šķīdumu līdz norādītajai zīmei. Aizveriet konteineri un atstājiet kontaktlēcas šķīdumā vismaz uz 4-6 stundām.

Svarīgi atcerēties, ka lēcu glabāšanas konteinerim jābūt tīrām un dezinficētām. Pēc lēcu uzlikšanas iztukšojiet trauku no izlietotā šķīduma. Noskalojiet konteineri ar svaigu šķīdumu, pēc tam rūpīgi izžāvējiet to. Konteineru ieteicams mainīt vismaz reizi mēnesī.

Kontaktlēcu lietošanas vecuma iezīmes/īpašības

Medicīnisku indikāciju gadījumā, lēcas var lietot ne tikai pieaugušie, bet arī jebkura vecuma bērni. Ja nav ārsta norādījumu, ieteicams bērniem kontaktlēcas ir ieteicāms sākt lietot no 8-10 gadiem. Tajā vecumā bērni var apzināti un droši lietot lēcas, patstāvīgi tās ievietot un izņemt, kā arī ievērot kopšanas noteikumus.

Pacienti, kas ir vecāki par 45 gadiem, var izmantot kontakta redzes korekciju, taču ar zināmiem nosacījumiem un indikācijām. Vecumā pēc 45 gadiem ir iespējama tālredzības attīstība, kas var būt neērta, kontaktlēcu lietošanas gadījumā. Šajā dzīves periodā rodas arī ar vecumu saistītas pazīmes, piemēram, sausās acs sindroms. Tājā paša laikā pastāv ar vecumu saistītu slimību (glaukoma, katarakta) attīstības iespējamība, kurai nepieciešama ķirurģiska iejaukšanās.

Svarīgas rekomendācijas:

  • izvēloties piemērotas kontaktlēcas, jāņem vērā diagnostikas rezultātus un oftalmologa vai optometrista ieteikumus,
  • iegādāties kontaktlēcas ir ieteicams tikai specializētās vietās,
  • pirms kontaktlēcu lietošanas uzmanīgi jāizlasa instrukciju,
  • stingri jāievēro instrukcijā norādītos lietošanas noteikumus,
  • diskomforta sajutas acīs gadijumā kontaktlēcas ir jānoņem,
  • kontaktlēcas bojājuma vai krāsas maiņas gadījumā tas ir jānomaina;
  • kontaktlēcas ir ieteicāms ievietot pirms grima uzklāšanas,
  • acu sausuma sajūtas gadījumā ieteicams lietot mitrinošus acs pilienus,
  • aizliegts gulēt ar kontaktlēcām, ja tas nav paredzēts instrukcijā.

Kontaktlēcu valkašānas laikā acis ir jutīgākas nekā bez tām. Izvairieties no putekļu iekļaušanas acīs un atturieties no lēcu nēsāšanas slimības laikā, īpaši, ja to pavada drudzis.

Ko vēl nedrīkst darīt kontaktlēcās:

  • peldēties,
  • iet dušā,
  • atrasties dūmakainās telpās,
  • atļaut dezodorantu, laku un citu aromatizētu produktu nokļūšanu acīs.

Kontrindikācijas kontaktlēcu valkāšanai:

  • noteiktu medikamentu lietošana,
  • acu iekaisuma slimības,
  • nekompensēta glaukoma,
  • asaru kanāla aizsprostojums,
  • lēcas subluksācija,
  • elpošanas ceļu slimības, tuberkuloze,
  • biežas saaukstēšanās,
  • hroniska alerģija,
  • AIDS.