Oftalmologs atbild: 5 svarīgi jautājumi par tuvredzību

Tuvredzība ir redzes pasliktināšanās, kad cilvēks neredz mazus objektus no liela attāluma, bet labi redz to, kas atrodas tuvumā. Tuvredzība vai miopija ir acs refrakcijas anomālija, tas nozīme, ka attēls fokusējas nevis uz tīklenes, bet tās priekšā. Tuvredzība parasti neizraisa aklumu, bet ikdienas dzīvē, tā rada daudz neērtību.

Mūsdienās tuvredzība ir pietiekami izplatīta visā pasaulē. Tuvredzībai ir raksturīgi: ātrs acu nogurums, sāpes galvas deniņos, redzes skaidrības traucējumi tumsā un redzes asuma samazināšanās. Mūsu klīnikas ārsti atbild uz visbiežāk uzdotajiem pacientu jautājumiem par tuvredzību.

  1. Kāpēc attīstās tuvredzība?

Tuvredzības attīstībai ir vairāki iemesli: vāja sklēra, acs ābolu palielināšanās tencence un iedzimtība. Papildu faktori, kas veicina tuvredzības progresēšanu: ilgstošs darbs tuvumā, regulāra ilgstoša redzes koncentrēšana, acu atpūtas trūkums, nepareizs darba vietas apgaismojums un citi.

Šie faktori izraisa akomodācijas spriedzi (spazmu), kas stimulē acs augšanas procesus, kas nozīmē tuvredzības progresēšanu. Tuvredzība var palikt stabila vai arī progresēt.

  1. Vai tuvredzība ir iedzimta slimība?

Tuvredzība vai miopija ir iedzimta slimība. Saskaņā ar pētījumu rezultātiem, tuvredzības attīstības risks bērnam, ja vienam no vecākiem ir tuvredzība, ir gandrīz trīs reizes lielāks nekā citiem bērniem. Ja abi vecāki ir tuvredzīgi, tad gandrīz sešas reizes palielinās varbūtība, ka bērnam attīstīsies tuvredzība. Tajā pašā laikā, bieži var gadīties, ka abu tuvredzīgu vecāku bērnām ir lieliska redze.

Tuvredzības progresēšanu var palēnināt, samazinot slodzi uz redzi, ja saprātīgi dozē acu slodzi lasīšanas un darba laikā, kā arī viedtālruņa lietošanas laikā, bet mūsdienu realitātē to ir diezgan grūti izdarīt.

 

  1. Kā tuvredzība palielinās ar laiku?

Ja tuvredzība ir progresējoša, tad tā var palielināties. Visbiežāk no progresējošas tuvredzības cieš bērni un pusaudži. Šajā gadījumā acs ābola izstiepšana noved pie redzes asuma samazināšanās.

Manāma redzes pasliktināšanās gadījumā ieteicams konsultēties ar ārstu. Progresējoši tuvredzības gadījumi ir bīstami. Tie var izraisīt nopietnas izmaiņas tīklenes audu struktūrā. Ja audu patoloģiskās izmaiņas netiek savlaicīgi atklātas un ārstēšana netiek nozīmēta, tad slimības progresēšana var izraisīt tīklenes plīsumu vai atslāņošanos – šajā gadījumā, tas noved pie grūti ārstējamiem redzes traucējumiem.

  1. Ko darīt tuvredzības profilaksei?

Tuvredzības novēršanas galvenie mērķi ir akomodatīvu muskuļa atslābināšana un stiprināšana. Lai to izdarītu, Jums jāievēro trīs pamatnoteikumi:

  • ievērojiet acu higiēnu: iestatiet pareizo darba vietas apgaismojumu, lasīšanas laikā kontrolējiet pareizo stāju utt;
  • pareizi sadaliet slodzi uz acīm dienas laikā – pēc 30–40 minūšu darba veiciet 10-15 minūšu pauzi atpūtai;
  • palieliniet fiziskās aktivitātes un sistemātiski vingrojiet.

Viena no mūsdienu efektīvākajām metodēm tuvredzības profilaksei ir nakts kontaktlēcu lietošana.

  1. Kā ārstēt tuvredzību?

Ja redze pasliktinās – Jūs ar grūtībām redzat objektus tālumā, parādās lasīšanas problēmas vairāk nekā metra attālumā vai tiek novērotas citas redzes pasliktināšanās pazīmes – konsultējieties ar oftalmologu, lai noskaidrotu traucējumu cēloni un rīkotos pareizi.

Tiem, kas jau koriģē tuvredzību ar brillēm vai kontaktlēcām, ir svarīgi reizi gadā veikt redzes pārbaudi pie oftalmologa vai optometrista. Nepareizi izvēlēta optika vai tās neizmantošana var izraisīt acu muskuļu pārslodzi.

Uzlabot dzīves kvalitāti un atbrīvoties no atkarības no brillēm un kontaktlēcām var ar redzes lāzerkorekcijas palīdzību. Šāda operācija ir nesāpīga, tiek veikta ambulatori, un tai ir īss rehabilitācijas periods. Lāzerkorekcija gandrīz uzreiz nodrošina vēlamo rezultātu – maksimāli labu redzi.

Saskaņā ar pētījumu rezultātiem, redzes lāzerkorekcija tiek uzskatīta par drošāko operāciju oftalmoloģijā, turklāt, tās augsti kontrolējamības un paredzamības dēļ, to oficiāli atļauts veikt abām acīm vienlaikus.

Pacienti ar augstu tuvredzības pakāpi, ja nav kontrindikāciju, var izvēlēties intraokulāru lēcu implantāciju. Minimāli invazīvās operācijas laikā acs ābolā tiek implantētas intraokulārās lēcas, kas palīdz acij skaidri redzēt objektus gan tuvumā, gan tālumā.

Turklāt pastāv vairākas citas tuvredzības profilakses un ārstēšanas metodes, starp kurām ir nakts kontaktlēcu lietošana un citas. Ārsts Jums piedāvās vispiemērotāko metodi atbilstoši Jūsu individuālo rādītāju rezultātiem.

Lai palīdzētu pacientam pārliecināties par viņu izvēles pareizību, Dr. Solomatina Acu centra ārsti sniedz visu nepieciešamo informāciju par operācijas sagatavošanu un norisi, jaunākā aprīkojuma uzticamību un izvēlētās metodes drošību.

Reģistrēties redzes pārbaudei un uzzināt vairāk par Dr. Solomatina Acu centra pakalpojumiem var pa tālruni vai aizpildot tiešsaistes veidlapu klīnikas mājas lapā.