Keratokonusa ārtēšana (kroslinkings)

Keratokonusa ārstēšanaMūsu acu centrā tiek piedāvāta keratakonusa ārstēšana ar radzenes kolagena kroslinkinga metodes palīdzību. Kroslinkings ir jauna terapeitiska metode, kura dod iespēju paaugstināt radzenes mehānisko izturību. Keratokonusa ārstēšanas mērķis ir izveidot jaunus ķīmiskus savienojumus starp kolagēna molekulām radzenes biezumā, izmantojot dozētu fotopolimerizāciju.

Fotopolimerizācija ar ultravioleto starojumu jeb kroslinkings ir visdaudzsološākā ķīmisko savienojumu iegūšanas metode audos. Fotopolimerizāciju aktivizē netoksisks šķīstošs fotomediators (riboflavīns) un noteikts gaismas viļņa garums, kas absorbējas konkrētā dziļumā, neaizskarot citas acs daļas.

Ar kroslinkinga palīdzību var ārstēt dažādas, progresējošas radzenes deģeneratīvās saslimšanas – keratokonuss, retāk sastopamā, caurspīdīga margināla radzenes distrofija (pellucida). Jāpiemin arī specifiskā radzenes progresējošā deformācija. Turklāt, strauja eksimerlāzera redzes korekcijas metodes attīstība visā pasaulē ir veicinājusi arī jaunas patoloģijas rašanos – keratektazijas pēc refraktīvajām operācijām. Vairāki pētnieki uzskata, ka keratektazijas pamatā ir nediagnosticētas vai vēl neattīstītas keratokonusa formas.

Radzenes čūlas ārstēšana

Radzenes čūla ir nopietna radzenes iekaisuma slimība, kura salīdzinoši ātrā laika posmā var novest līdz redzes zudumam. To ir grūti izārstēt ar antibiotikām. Kroslinkings palīdz apturēt šo bīstamo slimību īsā laikā, kā arī veicina ātrāku atveseļošanos.

Procedūras process:

  • Anestēzijai izmanto pilienus;
  • Pacientam pēc radzenes epitēlija noņemšanas 30 minūtes pilina riboflavīnu;
  • Kad radzene piesātināta ar šķīdumu, ieslēdz UV-X izstarotāju;
  • Nākamās 30 minūtes radzeni apstaro ar UV-A stariem, nepārtraucot pilināt riboflavīnu;
  • Procedūras nobeigumā uzliek ārstniecisko kontaktlēcu;
  • Pēcoperācijas periodā lieto ārsta ieteiktos pretiekaisuma pilienus;
  • Lēcu noņem 3 vai 4 dienā pēc operācijas. Redze atjaunojas pēc nedēļas,
    pilnībā nostiprinās 6 mēnešu laikā pēc procedūras.

Drošība

Kroslinkings ir droša procedūra, kuru veicot precīzi jāseko rekomendētiem standartiem. Radzenes minimālais pieļaujamais biezums ir 400 mikronu, tādēļ procedūru var veikt tikai saslimšanas sākuma stadijās.

Klīniskā pieredze

Mūsdienās kroslinkings tiek izmantots uz tūkstošiem pacientu visā pasaulē. Piecu gadu laikā ievāktu novērojumu rezultātā, secināts, ka apmēram 85% gadījumu, pacienti iegūst ievērojamu redzes asuma uzlabojumu. Novērots, ka sešu mēnešu laikā pēc ārstēšanas, vairāk kā 80% gadījumu samazinās arī astigmātisms. 92% procentos gadījumu, kroslinkings ir palīdzējis pacientiem izvairīties no radzenes transplantācijas un apstādinājis vai mazinājis slimības progresu.

Keratokonusa ārstēšanas vēsture

cross21Kroslinkings ir metode, kuru Drēzdenes universitātē izstrādāja profesori Teo Seilers un Eberhards Sperls, laika posmā no 1993. līdz 1997. gadam. Kroslinkings ir balstīts uz darbības principu, kurš ir novērojams zobārstu praksē. Profesori novēroja, kā ar apstarošana veicina plombu sacietēšanu, un secināja, ka līdzīgi varētu izmantot ultravioleto (UV-A) staru apstarošanu arī dažu acu slimību ārstēšanai. Pirmo reizi kroslinkings tika izmantots 1998. gadā. Šodien kroslinkings tiek izmantots visā pasaulē, un tā ir kļuvusi par standarta keratokonusa ārstēšanas metodi, mazinot radzenes pārstādīšanas nepieciešamību. Procedūras efektivitātei un stingrai drošībai, metodes izgudrotāj kopā ar zinātnieku komandu izstrādāja arī speciālu UV-X apstarošanas sistēmu.

Mūsu klīnika piedāvā arī pilnu diagnostikas
un ārstniecības palīdzību

Pieteikt konsultāciju