Nakts kontaktlēcas, jeb ortokeratoloģija ir tuvredzības un astigmātisma korekcijas veids, kur as speciālu lēcu palīdzību. Lēcas ieliek pirms naktsmiera un izņem no rīta. Procedūras laikā nakts lēcas formē un saglabā saskaņā ar individuāli modelētu acs radzenes virsmu. Ortokeratoloģijas rezultātā uzlabojas redzes asums, un pacients līdz pat divām līdz trim dienām vairs nav atkarīgs no brillēm vai kontaktlēcām. Bēŗniem ir novērota īpaši laba redzes uzlabošanās, izmantojot nakts kontaktlēcas.
Pilnveidota dizaina ortokeratoloģijas lēcas var izmainīt radzenes priekšējās virsmas izliekumu miega laikā. No rīta, tās noņemot, saglabājas ļoti labs redzes asums visas dienas garumā, tādēļ nav nepieciešams valkāt brilles vai kontaktlēcas.
Pirmais procedūras solis ir pilna redzes pārbaude, ieskaitot radzenes topogrāfiju un biomikroskopiju. Tas ļaus acu speciālistam novērtēt acs un radzenes veselības pakāpi, kā arī piemērotību ortokeratoloģijas lēcām. Četru nedēļu laikā pēc redzes pārbaudes pacients saņems lēcas. Tās ir veidotas no elastīga materiāla ar ļoti augstu gāzu caurlaidības pakāpi. Overnight lēcas būs jālieto naktīs, gulēšanas laikā. Rītā pēc pirmās nakts ar ortokeratoloģijas lēcām, pacientam jāveic atkārtotu redzes pārbaudi, lai acu speciālists varētu novērtēt radzenes izmaiņas. Attiecībā pret plakanāko radzenes virsmu, augošā secībā tiek pielaikotas vairākas nakts kontaktlēcas. Tās samazina tuvredzību un astigmātismu, nozīmīgi uzlabojot dabisko redzi. Radzenes izmaiņas ir pakāpeniskas, tādēļ pacientam nepārtraukti ir laba redze un komfortabla sajūta. Procedūras laikā pacientam veic vairākas atkārtotas pārbaudes – pēc vienas, pēc divām un pēc sešām nedēļām, līdz tiek sasniegts nepieciešamais rezultāts. Visnozīmīgākās izmaiņas notiek pirmajās dienās, bet radzenes stabilizācija notiek lēnāk (aptuveni triju mēnešu laikā) un ir atkarīga no tuvredzības līmeņa. Kad tiek sasniegta stabilizācija un redzes funkcionalitāte, tiek lietotas uzturošās kontaktlēcas, lai uzturētu iegūto radzenes formu un uzlabotu redzes asumu. Valkāšanas laiks ir atkarīgs no dažādiem faktoriem, bet parasti tiek rekomendēts lietot lēcas katru otro vai trešo nakti. Dienās pēc lietošanas redze visbiežāk ir laba, pat bez briļļu vai kontaktlēcu izmantošanas.
Kad tiek sasniegta funkcionālā redze, jūsu acu speciālists var izrakstīt uzturošās kontaktlēcas, lai uzturētu nepieciešamo radzenes formu.
Ortokeratoloģijas procesā sasniegta funkcionālā redze apzīmē stāvokli, kad panākti optimālie uzlabojuma parametri. Pacientiem, kuru redze augstas miopijas vai astigmātisma pakāpes rezultātā nevar tikt atjaunota līdz redzes asumam 1.0, tipisks piemērs funkcionālās redzes sasniegšanai ir spēja saskatīt modinātājpulksteni bez jebkāda veida koriģējošām nakts lēcām.
Metodes principi tika izstrādāti jau 1962. gadā, tomēr mūsdienu iespējas – modernas datortehnoloģijas, materiāli ar augstu skābekļa caurlaidību un augstas precizitātes instrumenti, piemēram, radzenes topogrāfi – mūsdienās sniedz iespēju panākt daudz veiksmīgākus rezultātus.
Šī ārstēšanas metode ļauj cilvēkiem atbrīvoties no brillēm un kontaktlēcām, neizraisot acs bojājumus. Pretēji keratotomijai, ortokeratoloģijas pielietošana neizraisa radzenes bojājumus vai rētu veidošanos, kas dažkārt rada nakts redzes problēmas. Lai nodrošinātu acu veselību, lēcas jālieto pareizi, sekojot visiem speciālista norādījumiem.
Tikai acu speciālists ir tiesīgs novērtēt metodes piemērotību.
Kad ir sasniegta redzes funkcionalitāte, lēcas nodrošinās ilgstošu redzes stabilitāti, tādēļ nebūs vajadzības dienas laikā lietot brilles vai kontaktlēcas. Pacientiem, kuriem ir nepieciešamas lasāmbrilles, tās būs jāturpina lietot.
Izmaiņas parādās laikā no dažām stundām līdz dažām dienām. Stabilizācijai nepieciešamais laiks ir dažāds un atkarīgs no katra pacienta individuālā acu stāvokļa.
Jā! Vairumā gadījumu ortokeratoloģija var palīdzēt pēc radiālās keratotomijas ķirurģijas, kā arī veicināt astigmātisma koriģēšanu pēc ķirurģijas. Diemžēl jāpiebilst, ka ortokeratoloģija nedziedē radzenes rētas un neuzlabo nakts redzi, ja iepriekš ir veikta radiālās keratotomijas ķirurģija.
Ārstēšana var palēnināt vai apstādināt miopijas un citu refrakcijas problēmu progresēšanu, padarot jauniešu nākotni optimistiskāku.
Cenu ir atkarīga no sarežģītības pakāpes. Vienkāršos gadījumos procedūras maksā no 500 EUR, atkarībā no ārstēšanas ilguma un nomainīto lēcu skaita. Jūsu acu speciālists informēs par kopējo procedūru cenu.
Kad ir sasniegti optimāli rezultāti, tiek nozīmētas uzturošās kontaktlēcas. Ortokeratoloģijas lēcas stabilizē radzenes formu. Tās jālieto regulāri, atbilstoši acu speciālista norādījumiem. Uzturošās lēcas var lietot kā naktī tā arī dienā, atkarībā no pacienta vajadzībām.
Mūsu klīnika piedāvā arī pilnu diagnostikas
un ārstniecības palīdzību