GLAUKOMA: MŪSDIENĪGA ĀRSTĒŠANA

Mūsdienās, pasaules iedzīvotāju vidū, glaukoma ir viens no biežākajiem akluma cēloņiem. Slimība ir saistīta ar cilvēku nepietiekamu informētību par šo mānīgo un  asimptomātisko acu slimību. Tīklenes un redzes nerva bojājumi, kas rodas progresējošas glaukomas rezūltātā, ir neatgriezeniski, tāpat, kā nav atjaunojama redze, kas zaudēta šīs slimības attīstības laikā.

Visdrošākais glaukomas profilakses veids ir regulāra redzes pārbaude pie oftalmologa. Ar mūsdienu oftamoloģijas iekārtu palīdzību, ārsts var noteikt glaukomu agrīnā stadijā un novērst tās attīstību, izveidojot individuālo ārstēšanas plānu. Laicīgi uzsākta ārstēšana ļauj cilvēkam saglabāt redzi, acu veselību, dzīves kvalitāti un darbaspēju.

 

Kas ir glaukoma?

Jēdziens “glaukoma” apvieno plašu dažādas izcelsmes acu slimību grupu, kurām ir kopīgas iezīmes:

  • pastāvīga vai periodiska acs iekšējā spiediena paaugstināšanās,
  • redzes nerva un tīklenes šūnu bojājumu attīstība,
  • raksturīgu redzes funkciju traucējumu rašanās.

Pastāv dažādās glaukomas formas, kas ir atkarīgas no slimības rašanās cēloņiem, un katrai no tām ir savi simptomi. Tiek iedalītas sekojošās slimības formas:

  • Atvērta leņķa glaukoma – slimības attīstību izraisa acu drenāžas sistēmas traucējumi.
  • Slēgtā leņķa glaukoma – acs varavīksnene aizver acs priekšējās kameras leņķi, kas noved pie acs iekšējā šķidruma uzkrāšanās.
  • Jaukta tipa glaukoma – acs iekšējais spiediens paaugstinās, jo ir traucēta piekļuve acs drenāžas sistēmai vai traucēta tās darbība.
  • Glaukoma ar normālu spiedienu – asins cirkulācija redzes nerva audos pasliktinās, savukārt acs iekšējais spiediens saglabājas normas robežās.

Kā ārstēt glaukomu?

Slimības ārstēšana ir atkarīga no pacienta vispārējā veselības stāvokļa. Konstatējot glaukomu, oftalmologs veic visus nepieciešamos izmeklējumus, nosaka riskus, un iesaka terapeitisko, lāzera vai ķirurģisko ārstēšanu.

Galvenais glaukomas ārstēšanas noteikums ir acu ārsta ieteikumu ievērošana un pastāvīga slimības kontrole pie oftamologa.

Neatkarīgi no tā, kāds ārstēšanas veids tiek noteikts, visi tie ir vērsti uz acs iekšējā spiediena normalizēšanu, pietiekama acu un redzes nerva uztura nodrošināšanu, kā arī redzes funkciju normalizēšanu.

 

Medikamentoza ārstēšana

Vairumā nelielas slimības progresēšanas gadījumā, glaukomas ārstēšanai tiek izmantoti acu pilieni, kas pazemina acs spiedienu, veicina šķidruma uzsūkšanos vai samazina tā daudzumu.

Pacientiem ar diagnosticētu glaukomu nepieciešama sistemātiska acu pārbaude, jo slimība var ātri attīstīties un pasliktināt vispārējo acu stāvokli. Ja acs jau ir bojāta ar glaukomu, tad medikamentoza vai ķirurģiskā ārstēšana palēnina slimības tālāku attīstību un saglabā redzi.

 

Glaukomas lāzera un ķirurģiska ārstēšana

Operācija ļauj izveidot alternatīvu sistēmu acs iekšējā šķidruma aizplūšanai, normalizēt tā cirkulāciju vai samazināt šķidruma ražošanu. Šī glaukomas ārstēšanas metode samazina pacienta atkarību no acu pilieniem vai ļauj pilnībā atteikties no tiem.

Glaukomas ārstēšanai pastāv vairāki mūsdienas operāciju un procedūru veidi. Oftalmologs izvēlas vispiemērotāko no tiem, pamatojoties uz datiem, kas iegūti pacienta izmeklēšanas laikā.

 

Vai man nepieciešama operācija?

Lēmumu par operāciju pieņem acu ārsts, pamatojoties uz slimības gaitas dinamiku, glaukomas formu un stadiju, acs iekšējā spiediena līmeni un citiem individuāliem faktoriem.

Dr. Solomatina Acu centrā tiek izmantotas vismodernākās diagnostikas metodes slimību agrīnai atklāšanai un jaunākās tehnoloģijas dažādu glaukomas formu efektīvai ārstēšanai, ieskaitot mūsdienīgu saudzīgu glaukomas ķirurģisku ārstēšanu ar mikrostenta izmantošanu.

Pieteikties izmeklēšanai, kā arī uzzināt vairāk par Dr. Solomatina Acu centrā sniegtajiem pakalpojumiem var pa tālruni +371 20 016 968 vai aizpildot tiešsaistes veidlapu klīnikas mājas lapā.