9 ikdienas ieradumi, kas kaitē acu veselībai

Pastāv daudz faktoru, kas negatīvi ietekmē acis un redzes asumu. Bieži vien mēs paši atsakāmies no rūpīgas attieksmes pret savu veselību – nezināšanas vai īslaicīgu vēlmju dēļ. Kā mēs sev kaitējam un kā rīkoties, lai saglabātu izcilu redzi? Mūsu oftalmologi pastāstīja par 9 ikdienas ieradumiem, kuriem ir postoša ietekme uz acu veselību.

  1. Atteikšanās no saulesbrillēm

Regulāra ultravioletā starojuma iedarbība uz neaizsargāto acs virsmu var izraisīt nopietnas slimības un acs struktūras traucējumus – kataraktu, centrālās tīklenes deģenerāciju, pterigiju, pingvekulu un citas.

UV starojuma iedarbība pakāpeniski ietekmē acu veselību, jo tai ir kumulatīvs raksturs. Acu slimību attīstība sākas, kad ir uzkrājusies noteikta deva. Turklāt, ilgstoši atrodoties saulē un neaizsargājot acis no tās ietekmes, Jūs varat iegūt radzenes apdegumu.

Pērciet tikai augstas kvalitātes saulesbrilles no uzticama ražotāja, un vienmēr ar UV filtru. Pretēji iedibinātajam stereotipam, acis no saules ir jāaizsargā jebkurā gada laikā.

  1. Kontaktlēcu nepareiza lietošana

Vai Jūs ejat dušā vai peldējāties baseinā ar kontaktlēcām? Dažreiz dodieties gulēt ar kontaktlēcam, kas nav tam paredzētas? Higiēnas noteikumi nav Jūsu prioritāšu sarakstā? Ja vismaz uz vienu no šiem jautājumiem Jūs atbildējāt “jā”, tad infekcijas un acu slimību risks strauji palielinās.

Iedomājieties, cik daudz acīm kaitīgu baktēriju atrodas ūdenstilpēs un baseinos, un cik bīstamas tās var būt Jūsu redzei. Papildus baktērijām uz kontaktlēcām var atrasties vīrusi un sēnīte, kas arī rada komplikācijas – fotofobiju, radzenes čūlu un citas slimības, ko pavada akūtas sāpes.

Nenēsājiet lēcas ilgāk, kā noteikts lietošanas instrukcijā, jo tas izraisa acu skābekļa badu un redzes traucējumus.

  1. Atteikšanās veikt profilaktiskas acu pārbaudes

Ikgadējais oftalmologa apmeklējums ļauj sekot līdzi acu stāvoklim un diagnosticēt acu slimības agrīnā stadijā, kad tās ir viegli ārstējamas. Regulāras acu pārbaudes ļauj arī izsekot redzes asuma izmaiņām. Tās ir svarīgi, lai atklātu redzes pasliktināšanās cēloņus un veiktu to savlaicīgu novēršanu.

  1. Nesabalansēts uzturs

Pilsētas dzīves ritmā ir grūti ievērot visus pareiza uztura principus, taču ir vērts mēģināt. Bagātiniet uzturu ar svaigiem augļiem un dārzeņiem, kvalitātīviem ogļhidrātiem un augstas kvalitātes olbaltumvielām.

Cik bieži vien iespējams, ieteicams ēst spinātus, riekstus, burkānus, mellenes un treknas zivis. Regulāra šo produktu iekļaušana uzturā palīdzēs aizsargāt acis no agrīnas tīklenes deģenerācijas un kataraktas attīstības, nodrošinās normālu asiņu piegādi acīm un labvēlīgi ietekmēs redzes asumu. Lietojiet vitamīnus A, C, E un B12 – tie palīdz iznīcināt brīvos radikāļus un uzlabo tīklenes darbību. Turklāt ir lietderīgi uzturā iekļaut luteīnu, kas labvēlīgi ietekmē tīkleni.

  1. Vecās kosmētikas lietošana

Rūpīgi uzraugiet kosmētikas derīguma termiņu, kā arī tās glabāšanas nosacījumus. Ja pamanāt, ka kosmētikas līdzekļa konsistence vai kvalitāte ir mainījusies, pārtrauciet to lietošanu. Tas palīdzēs samazināt risku inficēties ar ļaundabīgām baktērijām, kas var dzīvot vecā kosmētikā.

  1. Smēķēšana

Starp smēķēšanu un paaugstinātu kataraktas risku, pirms 40 gadu vecuma, pastāv korelācija. Smēķēšana var izraisīt arī ar vecumu saistītu makulas deģenerāciju, kas noved pie redzes traucējumiem.

  1. Nepareizs apgaismojums

Lasīšana sliktā apgaismojumā un nepareizs ķermeņa novietojums diezgan īsā laikā var nelabvēlīgi ietekmēt redzi. Strādāt, zīmēt vai izmantot sociālos tīklus ieteicams ar taisnu muguru, sēdus stāvoklī, savukārt, darba virsmai ir jābūt vienmērīgi apgaismotai.

Atcerieties, ka ekrānam nevajadzētu būt vienīgajam gaismas avotam telpā. Bīstamākais variants ir lasīšana guļus. Šāds ieradums neizbēgami radīs nopietnas redzes problēmas.

        8. Acu nogurums

Ja Jūs bieži izmantojiet viedtālruni un ilgstoši strādājat pie datora, tad dienas beigās varat sajust nepatīkamu sausumu, dedzināšanas sajūtu, niezi un nogurumu acīs. Jebkura darbība, kas saistīta ar ilgu redzes uzmanības koncentrāciju, var izraisīt galvassāpes un samazinātu redzes asumu. Šādos apstākļos acu mirkšķināšanas biežums samazinās, un tas liedz mūsu acīm pietiekamu mitrumu.

Problēmu var atrisināt acu vingrinājumi un minimāla atpūta no ekrāniem ik pēc 20–30 minūtēm. Ieteicams arī ievērot pareizu iekštelpu klimatu, nodrošināt pareizu apgaismojumu un, ja nepieciešams, lietot mākslīgo asaru pilienus, lai mitrinātu acis un mazinātu diskomfortu.

  1. Atteikšanās no brillēm

Ja ārsts Jums tika noradījis nēsāt brilles vai kontaktlēcas – tas arī jādara. Pastāvīga acu samiegšana neuzlabos situāciju, bet negatīvi ietekmēs acu stāvokli. Labākais veids, kā padarīt Jūsu dzīvi ērtu un drošu, ir izmantot oftalmologa ieteikto redzes korekcijas veidu, pamatojoties uz diagnostikas rezultātiem.

Redzes lāzerkorekcija ir labākais veids, kas uzreiz sniedz Jums visas priekšrocības, kuras piemīt personai ar ideālu redzi. Lāzerkorekcija ir nesāpīga, tiek veikta ambulatori, un tai ir minimāls atveseļošanās periods, turklāt tā nodrošina pilnīgu neatkarību no brillēm un kontaktlēcām.

Dr. Solomatina Acu centrā ir pieejamas vairākas vismodernākās redzes lāzerkorekcijas metodes. Ķirurgs izvēlas noteiktu metodi atbilstoši Jūsu radzenes individuālajām strukturālajām iezīmēm, kā arī tuvredzības, tālredzības vai astigmatisma pakāpei.

Pieteikties uz konsultāciju vai redzes pārbaudi, kā arī uzzināt vairāk par klīnikā veiktajām lāzera operācijām, var zvanot pa tālruni +371 20 016 968 vai aizpildot pieteikumu acucentrs.lv/pieteikties-konsultacijai/