Jūl
Autors: Līga JS Kategorija: Blogs
Jauns pētījums, ko nesen publicēja Cornea Research Foundation, liecina, ka miega kvalitāte ietekmē sausās acs sindroma attīstību, kas savukārt var pastiprināt trauksmi un depresiju. Menlyan Wu kopā ar citiem zinātniekiem komentēja veiktā pētījuma rezultātus, kas norāda uz saikni starp sliktu miega kvalitāti vai īsu nakts atpūtas periodu un sausās acs sindromu.
Kopumā zinātniskajā eksperimentā piedalījās 106 pacienti ar sausās acs sindromu. Kontroles grupu pārstāvēja 50 klīniski veseli pacienti.
Lai noteiktu simptomus, kas ir saistīti ar sausās acs sindromu, tika izmantotas modernas un uzticamas asaru kvalitātes pārbaudes metodes. Par biežāk sastopamiem eksperimenta dalībnieku simptomiem bija noradītas sausas un nogurušas acis, kā arī svešķermeņa sajūta acī.
Lai identificētu saikni starp simptomiem un pacientu garīgo stāvokli, zinātnieki novērtēja miega kvalitāti un analizēja garastāvokļa svārstības, kā arī pacientu trauksmes traucējumus.
„Saskaņā ar testa rezultātiem, kas noteica miega līmeni, aptuveni 68% pacientu ar sausās acs sindromu tika konstatēta slikta miega kvalitāte, salīdzinājumā ar 40% kontroles grupas dalībniekiem,” raksta zinātnieki. Pacienti ar sausās acs sindromu savu miega kvalitāti arī novērtēja zemāk nekā kontroles grupa.
Pēc pētījuma rezultātiem, eksperimentālas grupas pacientiem tika fiksēts īsāks miega ilgums, kā arī bija atrasti vairāki miega un dienas disfunkciju traucējumi. 46% pacientu ar sausās acs sindromu tika fiksēti depresijas un trauksmes stāvokļi.
Zinātnieki ir konstatējuši nozīmīgu korelāciju starp miega kvalitāti un garastāvokli pacientiem ar sausās acs sindromu, tajā pašā laikā simptomu smagums bija saistīts ar trauksmes līmeni, nevis ar kādu citu klīnisku parametru.
Pētnieki identificēja divas ticamas teorijas par saikni starp miegu un asaru sekrēciju.
“Pirmkārt, īss miega ilgums ietekmē parasimpatisko sadalījumu, kas ir atbildīgs par asaru sekrēciju. No otras puses, izrādās, ka miega trūkums ietekmē hormonus, piemēram, androgēnus, kas ir saistīti ar sausās acs sindromu,” uzsver zinātnieki. Vēl viens potenciāls faktors, kas ietekmē pētījuma rezultātus, ir tas, ka nemierīgie pacienti var novērtēt savus sausās acs sindromu simptomus kā smagākus.
“Alternatīvs skaidrojums var būt, ka sausās acs sindroma simptomi tieši ietekmē pacienta noskaņojumu,” skaidro zinātnieki. Pēc viņu domām, oftalmologiem ir nekavējoties jāanalizē sausās acs sindroma iespējamā etioloģija tieši pirms pacientu ārstēšanas uzsākšanas.
“Etioloģija var pastāvēt gan lokāli acī, gan var būt saistīta ar sistēmisku slimību. Turklāt ir ļoti svarīgi ņemt vērā miega kvalitāti, garastāvokļa svārstības un pacientu ikdienas paradumus,” skaidro pētījuma līdzautors, medicīnas zinātņu doktors Yang Wang. Savukārt, medicīnas doktors Esen Akpek uzskata, ka pētījums ir noderīgs, jo, neraugoties uz to, ka garastāvokļa traucējumi dažreiz tiek apspriesti medicīnas aprindās, miega kvalitāte parasti netiek ņemta vērā, neskatoties uz to, ka pacienti bieži runā par tās traucējumiem.
“Šķiet, ka šis pētījums liek mums pievienot vairākus svarīgus jautājumus par miega kvalitāti, kurus mēs parasti uzdodam pacientiem, kuriem ir sūdzības par sausām acīm. Uzmanība miega kvalitātei un garīgajai veselībai var palīdzēt gan pacientiem, gan ārstiem,” saka medicīnas zinātņu doktors Francesann Ford.
Saskaņā ar doktora Forda teikto, kā arī ņemot vērā to, ka sausā acs sindroms ir izplatīta slimība, ir svarīgi ne tikai novērst simptomus, izmantojot, piemēram, mākslīgas asaras, bet arī atrisināt dažas sarežģītākas un dziļākas pacientu problēmas.
Avots: www.eyeworld.org
Zvanot: +371 67 217 317
Rakstot: [email protected]
Vai piesaki konsultāciju tiešsaite