KĀPĒC ASTIGMĀTISMS IR BĪSTAMS UN KĀ TO ĀRSTĒT?

Cilvēka acs ir sarežģīta dabisko lēcu sistēma, caur kuru nokļūst gaismas stari. Ja gaismas fokusēšana uz tīklenes notiek pareizi, attēls veidojas skaidri, un mums ir lieliska redze. Mūsu acs galvenā lēca ir radzene – tā ir acs caurspīdīgā daļa, kas ir redzama spogulī. Ideāla radzene ir kā volejbola bumbas puse. Tās forma ir vienāda, un optiskā jauda radzenes centrā praktiski neatšķiras no optiskās jaudas tās perifērijā.

Astigmātisma gadījumā radzene vairāk līdzinās regbija bumbas pusei. Tās forma ir vairāk iegarena, un optiskā jauda radzenes centrā atšķiras no perifērijas. Visbiežāk astigmātisms ir acs individuāla anatomiska iezīme, kas nav acu slimība. Svarīgi atzīmēt, ka astigmātisms var ievērojami ietekmēt redzes asumu, pacienta komfortu un līdz ar to arī viņa dzīves kvalitāti.

Mūsdienu medicīnā astigmātisma koriģēšanai tiek izmantotas dažādas metodes: brilles, kontaktlēcas, redzes lāzerkorekcija un optiskie implanti. Visām metodēm ir viens mērķis – izkoriģēt acs optisko sistēmu tā, lai attēls veidotos precīzi uz tīklenes, nodrošinot skaidru redzi bez kropļojumiem. Kāpēc astigmātisms ir bīstams un kā to ārstēt – stāsta oftalmologs Dr. Igors Solomatins.

 

Kāpēc astigmātisms ir bīstams?

Tāpat kā citi acs optikas traucējumi, astigmātisms, astigmātisms noved pie redzes asuma samazināšanās, ja savlaicīgi netiek nodrošināta korekcija. Pacienti stāsta par redzes asuma pasliktināšanos, kā arī bieži sūdzas par galvas reiboni, galvassāpēm un vispārēju nogurumu. Visbiežāk astigmātisms kombinējās ar tuvredzību vai tālredzību, bet dažreiz rodas arī izolēta forma.

Tas ir īpaši bīstami, ja slimība nav diagnosticēta un koriģēta bērnībā. Līdz 4-5 gadu vecumam nekoriģēts astigmātisms var ievērojami ietekmēt bērna acs attīstību, izraisot “slinkās acs” sindromu. Ar “slinkās acs” sindromu neattīstās maksimālais tīklenes izšķirtspējas potenciāls. Vēlāk, pat gadījumā, ja tiks piemērota maksimāla redzes korekcija, izmantojot brilles vai kontaktlēcas, sasniegt 100% redzes asumu kļūst neiespējami. Arī šīs problēmas dēļ var attīstīties bērnības šķielēšana.

 

Astigmātisma cēloņi

Astigmātisms var būt iedzimts vai iegūts dzīves laikā. Tas rodas gan bērniem, gan pieaugušajiem. Iedzimta slimība visbiežāk ir iedzimts faktors, bet iegūtais astigmātisms attīstās ārēju faktoru (traumas, acu operācijas un citi acs radzenes un lēcas bojājumi) rezultātā.

 

Simptomi

Pacienti ar astigmātismu izjūt redzes asuma pasliktināšanos, savukārt simptomu smagums var būt atšķirīgs. Raksturīgas astigmātisma pazīmes ir izplūduši attēli un divkāršas redzes sajūta acīs ar ilgstošu skatiena koncentrāciju uz objekta. Bieži sastopamie simptomi ir liels acu nogurums, plakstiņu nieze, galvassāpes, asarošana, sveša objekta sajūta acī, dedzināšana un acu apsārtums.

 

Diagnostika

Lai diagnosticētu slimību, oftalmologs veic dažādus izmeklējumus, ieskaitot:

  • acs optiskās sistēmas individuālo īpašību noteikšanu (autorefraktometrija),
  • redzes asuma pārbaudi (visometrija),
  • radzenes formas pazīmju noteikšanu (datoru topogrāfija),
  • acu struktūras pētīšanu ar lielu palielinājumu (biomikroskopija),
  • citus nepieciešamus pētījumus.

 

Astigmātisma veidi

Pastāv radzenes un lēcas astigmātisms. Savukārt, radzenes astigmātisma ietekme uz pacienta redzi ir lielāka, jo radzenes refrakcijas spēks ir lielāks. Speciālisti nosauc 3 slimības pakāpes: vāja (līdz 3 dioptrijām), vidēja (no 3 līdz 6 dioptrijām) un augsta (virs 6 dioptrijām).

 

Kā ārstēt astigmātismu?

Optiskā korekcija

Brilles ir vispieejamākais un vienkāršākais veids acu koriģēšanai astigmātisma gadījumā. Vairumā gadījumu pacientam tiek izrakstītas “sarežģītas” brilles ar cilindriskām lēcām. Pirms pasūtīt un nēsāt šādas brilles, jāveic diagnostiku, jo lēcas tiek izgatavotas, ņemot vērā individuālos datus.

Šīs korekcijas metodes trūkumi ietver noteiktus ierobežojumus. Piemēram, brilles traucē sportam un aizsvīst gaisa temperatūras svārstību gadījumā, pacientam var būt grūtības izvēloties saulesbrilles, kā arī var rasties citas neērtības. Turklāt pacientiem ar augstu astigmātisma pakāpi “sarežģītu” briļļu nēsāšana var izraisīt problēmas – daži pacienti sūdzas par paaugstinātu nogurumu un diskomfortu, reiboni un sāpēm acīs.

Koriģēt astigmātismu var arī mīkstās kontaktlēcas. Šādas lēca koriģē vājas un vidējas pakāpes astigmātismu, kā arī, salīdzinājumā ar brillēm, novērš redzes lauka ierobežojumus un garantē komfortablāku lietošanu. Kontaktlēcu lietošanas trūkumi ir iekaisuma slimību un infekciju risks, kā arī radzenes mehāniskie bojājumi. Turklāt kontaktlēcām ir nepieciešama regulāra nomaiņa un apkope, kas ir saistīta ar salīdzinoši augstām gada izmaksām.

 

 

Lāzerkorekcija

Visefektīvākais mūsdienas veids, kā atbrīvoties no astigmātisma, ir lāzerkorekcija. Mikroķirurģija ļauj koriģēt radzenes formu ar optimālu precizitāti un drošību. Operācijas laikā ķirurgs atdala līdz 150 mikroniem biezu radzenes virsmas slāni un pēc tam ar lāzera palīdzību noņem radzenes membrānas patoloģiskās daļas. Pēc tās manipulācijas nolobīto daļu atgriež sākotnējā vietā. Radzenes forma mainās, kas ļauj atjaunot redzes asumu un atbrīvoties no diskomforta.

 

Pateicoties lāzerkorekcijai, ir iespējams ne tikai saglabāt radzenes slāņu anatomisko struktūru, bet arī izvairīties no ierobežojumiem. Operācija notiek ambulatori, tā tiek veikta bez medicīniskām šuvēm, un tiek izmantota vietējā anestēzija. Pacients jūt redzes uzlabojumu jau pēc pāris stundām. Galīgo rezultātu var novērtēt vienas vai divu nedēļu laikā, bet rehabilitācijas periodā ierobežojumi ir minimāli.

 

Optiska implanta ielikšana

Gadījumā, ja pacientam ir kontrindikācijas astigmātisma lāzerkorekcijai, acīs var implantēt īpašas lēcas. Mikroķirurģiskās operācijas laikā tiek uzstādīta papildus lēca tieši dabiskās lēcas priekšā, aiz skolēna. Tā veic tādu pašu funkciju kā kontaktlēca, bet pēc implantācijas to nav jāmaina.

 

Refrakcijas lēcu nomaiņa

Šo metodi izmanto, ja pacientam ir augsta slimības pakāpe un ja nav iespējams izlabot izliekumu, izmantojot lāzerkorekciju. Acu dabisko lēcu aizstāj ar acs iekšējo torisko lēcu, kas nodrošina pacientam skaidru redzi bez optiskiem traucējumiem.

 

Rekomendācijas

Astigmātisma korekcijas metodes izvēle ir individuāla un atkarīga no pacienta anatomiskām iezīmēm un citiem faktoriem. Lai iegūtu pilnīgu informāciju par Jūsu acu stāvokli un slimības diagnozi, sazinieties ar specializētu klīniku, jo tikai oftalmologs var novērtēt riskus un sniegt nepieciešamos ieteikumus. Regulāras acu pārbaudes un slimību agrīna atklāšana samazina komplikāciju un redzes pasliktināšanās iespējamību, kā arī ir Jūsu acu veselības garantija.

Dr. Solomatina Acu centra ārsti veic visu veidu acu lāzerkorekciju, izmantojot modernākās iekārtas no ASV un Vācijas. Inovatīvs aprīkojums un uzlabotas tehnoloģijas ļauj pieredzējušiem klīnikas oftalmologiem veikt visprecīzāko acu diagnostiku un atklāt slimības agrīnā stadijā, šādā veidā palielinot redzes asuma un acu veselības saglabāšanas iespējas.

Mūsdienu aprīkojums nodrošina Jūsu drošību lāzerkorekcijas laikā un uzticamu rezultātu arī pēc tās.

Jūs varat pieteikties uz konsultāciju vai uzzināt vairāk par klīnikas pakalpojumiem pa tālruni vai aizpildot tiešsaistes veidlapu klīnikas mājas lapā.