Kas ir konjunktivīts un kā to ārstēt?

Konjunktivīts ir vispārēja acs gļotādas iekaisuma slimību grupa, kas rodas gan pieaugušajiem, gan bērniem. Iekaisumu var izraisīt alerģiskas reakcijas, infekcijas vai kairinošu līdzekļu iedarbība.

Kādi konjunktivīta veidi pastāv?

Konjunktivītu var izraisīt gan baktērijas, gan vīrusi. Visbiežākais vīrusu konjunktivīta cēlonis ir adenovīrusu grupas vīruss. Šis slimības veids ir lipīgs, un to pārnēsā ar rokām, saskarē ar asaru šķidrumu vai kopīgas lietošanas priekšmetiem (rotaļlietām, dvieļiem, durvju rokturiem utt.)

Bakteriāla konjunktivīta attīstību provocē baktērijas. Ļaunprātīgi mikroorganismi var atrasties augšējos elpceļos vai uz ādas, kā arī iekļūt organismā no infekcijas nesēja – cilvēka, kas slimo ar konjunktivītu.

Atkarībā no formas – akūtas vai hroniskas – konjunktivīta simptomi atšķiras. Akūtās slimības formas simptomi parādās dažu stundu laikā pēc inficēšanās, radot pacientam jūtamu diskomfortu. Akūts konjunktivīts var ilgt no 2 dienām līdz divām nedēļām. Hronisks konjunktivīts izpaužas lēnāk – simptomi parādās pakāpeniski, un tā ārstēšana aizņem ilgāku laiku.

Diezgan izplatīts slimības veids ir alerģiskais konjunktivīts. To var izraisīt jebkuras vielas ietekme uz acīm, kā rezultātā, notiek alerģiska reakcija. Visbiežāk alerģisko konjunktivītu izraisa augu ziedputekšņi, putekļu ērcītes, sēnītes, dzīvnieku epitēlijs un mīksto kontaktlēcu lietošana.

Kādi ir pirmie konjunktivīta simptomi?

Jebkādu acu iekaisumu gadījumā var rasties acs asarošana un apsārtums, acs gļotādas asinsvadu paplašināšanās, plakstiņu pietūkums un izdalījumi no acs. Bieži vien ir sūdzības par acu plakstiņu uztūkumu, īpaši no rīta. Intensīvie izdalījumi no acs var izraisīt redzes skaidrības samazināšanās sajūtu, bet pēc slimības novēršanas, redze kļūst tāda pati, kā iepriekš.

Vīrusa konjunktivīta gadījumā pacientam ir svešķermeņa sajūta acīs, kairinājums, fotofobija un izdalījumi no acīm. Baktēriju konjunktivītam ir raksturīgi strutaini izdalījumi no acīm. Alerģiska konjunktivīta gadījumā var rasties nieze un ūdeņaini izdalījumi no acīm.

Vai konjunktivīts ir bīstams?

Nevajadzētu atlikt vizīti pie ārsta, kā arī atbilstošas slimības ārstēšanas sākumu, jo pastāv risks, ka slimība pāries hroniskā formā. Turklāt, konjunktivīts var provocēt tik nopietnas slimības, kā acs caurspīdīgās daļas vai radzenes iekaisumu – keratītu. Šajā gadījumā tiek ietekmēta acs radzene, un tā var ietekmēt acu stāvokli un redzes asumu. Dažādas konjunktivīta formas izraisa skropstu augšanas traucējumus.

Kā ārstēt konjunktivītu?

Ja Jūs pamanījāt pirmos slimības simptomus, nekavējoties jāvēršas pie oftalmologa. Ārsts veiks acu izmeklējumus un, ja nepieciešams, veiks analīzi.

Konjunktivīta ārstēšanas galvenie principi: infekcijas izplatīšanās novēršana un simptomātiska ārstēšana. Vīrusa un bakteriālais konjunktivīts vairumā gadījumu izplatās gaisa un pilienu ceļā, iekļūstot acu gļotādā, tāpēc jānovērš infekcijas pārnešana. Jums bieži un rūpīgi jāmazgā rokas, kā arī jālieto tikai savs dvielis, spilvendrāna, jāierobežo saskare ar bērniem un cilvēkiem ar novājinātu imūnsistēmu, kā arī nedrīkst peldēties baseinā.

Acis jātīra no izdalījumiem saskaņā ar ārsta norādījumiem. Ieteicama bieža acu pilienu lietošana. Pirmajās dienās ieteicams katru stundu lietot acu pilienus. Noteiktu infekcijas veidu ārstēšanā tiek izmantoti pilieni ar antibiotikām un pretiekaisuma līdzekļiem. Ieteicams arī uzklāt uz acīm salvetes, samitrinātas ar aukstu ūdeni, lai mazinātu dedzinošu sajūtu un niezi. Noteiktos gadījumos ārsts var arī izrakstīt antihistamīna līdzekļus, piemēram, Zirtek un tā analogus.

Drošības noteikumi

  • Stingri ievērojiet roku higiēnu – regulāri mazgājiet vai dezinficējiet rokas un nelietojiet kopīgus lietošanas dvieļus;
  • Neberzējiet acis, jo slimība var pāriet no vienas acs uz otru;
  • Skalojiet acis ar fizioloģisko šķīdumu vai acu pilieniem priekš skalošanas, lai noņemtu izdalījumus;
  • Nedrīkst izmantot svešus pilienus un zāles, kā arī lietot citu cilvēku zāles, lai izvairītos no iespējamās infekcijas;
  • Personiskos galda piederumus un higiēnas priekšmetus izmantojiet un uzglabājiet atsevišķi no citiem ģimenes locekļiem (šķīvji, karotes, kosmētika, dvieļi utt.);
  • Vēdiniet istabu vairākas reizes dienā, kā arī katru dienu veiciet mitro tīrīšanu;
  • Izvairieties apmeklēt vietas, kur pulcējas liels cilvēku skaits – bērnudārzus, skolas, teātrus, birojus, sporta zāles;
  • Pēc ārstēšanas kursa pabeigšanas izmetiet visus atvērtos acu pilienus.

Ja Jums ir kādi konjunktivīta simptomi, Jūs jūtat diskomfortu acīs vai redzes asuma samazināšanos, ieteicams vērsties pēc profesionālās palīdzības pie oftalmologa. Jūs varat pieteikties uz konsultāciju un apskati Dr. Solomatina Acu centrā pa tālruni +371 20 016 968 vai aizpildot tiešsaistes formu acucentrs.lv/pieteikties-konsultacijai.