REDZES DIAGNOSTIKA: VEIDI, KĀ TĀ TIEK VEIKTA UN CIK MAKSĀ

Par acu veselību ir jārūpējas, jo līdz pat 80% informācijas no ārpasaules mēs saņemam, pateicoties redzei. Oftalmologiem ir zināmas dažādas acu slimības, kas nelabvēlīgi ietekmē redzi, ieskaitot refrakcijas anomālijas, kataraktu, glaukomu, iekaisumus un citas slimības. Dažām slimībām ir izteikti simptomi, savukārt citas paliek nepamanītas, līdz slimības radītie audu bojājumi kļūst neatgriezeniski.

Acu patoloģiju savlaicīga novēršana un veiksmīga ārstēšana lielā mērā ir atkarīga no agrīnas diagnostikas. Tāpēc ir svarīgi regulāri veikt profilaktiskas pārbaudes specializētā klīnikā, pat ja nav sūdzību, it īpaši pēc 40 gadu sasniegšanas.

Kā mūsdienās notiek redzes diagnostika?

Dr. Solomatina Acu centrā redzes diagnostika tiek veikta, izmantojot jaunākās paaudzes iekārtas no vadošajiem ražošanas uzņēmumiem no Vācijas, ASV, Lielbritānijas, Francijas, Itālijas un citām valstīm. Acu centra inovatīvais un augstas precizitātes aprīkojums nodrošina vairākus plaši izmantotus pētījumu veidus, kā arī unikālas diagnostikas un ārstēšanas metodes, kuras efektīvi izmanto ārzemēs, dažām no tām nav analogu Latvijā. Piemēram, viens no pēdējām klīnikas jauninājumiem ir Topcon optiskais tomogrāfs, kas ļauj detalizēti izpētīt acu tīklenes slimībās, neievadot kontrastvielu, tas padara šo izmeklēšanu daudz ātrāku, efektīvāku un drošāku. Lielākā daļa no ierosinātajiem pētījumiem tiek veikta, izmantojot bezkontakta skenēšanas tehnoloģiju, ļaujot noteikt agrīnās slimības izpausmes, izmantojot datoru apstrādi.

Kā sagatavoties redzes diagnostikai

Redzes izpēti Dr. Solomatina Acu centrā veic oftalmologs speciāli aprīkotā kabinetā. Pilnīga diagnostika aizņem apmēram 2 stundas. Pārbaudes laikā var tikt  izmantoti acu pilieni, šķidrums paplašina acu zīlītes un palīdz iegūt  precīzākus rezultātus. Tāpēc līdzi jāpaņem saulesbrilles, kā arī jābūt gataviem, ka redze vairākas stundas pēc izmeklējuma var būt neskaidra. Ja pacientam notiek sagatavošanos redzes lāzerkorekcijai, tad tiem, kuri lieto kontaktlēcas, ieteicams pārtraukt to izmantošanu (mīkstās – 1 nedēļu, cietās – 1 mēnesi pirms izmeklējuma), lai iegūtu detalizētāku informāciju par acs anatomiskajām struktūrām.

Kā notiek izmeklēšana

Ar inovatīvo tehnoloģiju palīdzību ir iespējams noteikt acs optikas nobīdes (tuvredzība, tālredzība, astigmatisms), savlaicīgi atklāt tādas slimības, kā katarakta (acs lēcas apduļķošanās), glaukoma, tīklenes un redzes nerva slimības. Saskaņā ar pētījuma rezultātiem ir iespējams izvēlēties precīzi piemērotās brilles un kontaktlēcas, sagatavot individuālu redzes lāzerkorekcijas programmu vai aprēķināt optisko implantu ķirurģiskas redzes korekcijas gadījumā.

Acu standarta diagnostika sastāv no vairākiem posmiem:

  • Tuvredzības, tālredzības un astigmatisma pakāpes noteikšana, izmantojot datorizētu autorefraktometru.
  • Acs iekšējā spiediena bezkontakta mērīšana. Iegūtie rādītāji parāda vai pacients neslimo ar glaukomu.
  • Optiskās jaudas un acs izmēra mērīšana ar polaroīdo lāzeru un ultraskaņu. Iegūto datu analīze ļauj noteikt redzes pasliktināšanās cēloņus.
  • Acu refrakcijas objektīva noteikšana, izmantojot specializētas tabulas un projektorus.
  • Acs pamatnes izpēte ar paplašinātu zīlīti dažādu tīklenes patoloģiju diagnostikai.

Lai noteiktu precīzu redzes pasliktināšanās cēloni, jāveic visaptveroša pārbaude ar precīzas diagnozes noteikšanu un atbilstošas ārstēšanas noteikšanu. Precīza diagnostika palielina redzes saglabāšanas iespējas, kā arī aptur slimību progresēšanu.

Nepieciešamības gadījumā tiek veikti papildus pētījumi, kas var ietvert ultraskaņas diagnostiku, muskuļu līdzsvara pārbaudi, fluorescences angiogrāfiju, optiskās koherences tomogrāfiju, elektroretinogrāfiju, pahimetriju, kontrasta visometriju, eksoftalmometriju, topogrāfiju, datora perimetriju un citus specifiskus diagnostikas veidus.

Cik bieži un kam jāpārbauda redzi

Neskatoties uz to, ka pastāv pietiekami liels redzes traucējumu un slimību klāsts, profilakses principi ir universāli: fizisko aktivitāšu uzturēšana, sabalansēts uzturs, regulāra atrāšanās svaigā gaisā, acu aizsargāšana no UV starojuma, veselīgs miegs un pie datora pavadītā laika optimizēšana.

Īpaša uzmanība acu stāvoklim un regulāras acu pārbaudēm jāpievērš, ja:

  • tika veikta operācija
  • notika trauma
  • jūtamas diskomforta pazīmes acī
  • novērota redzes pasliktināšanās
  • ir nervu vai asinsvadu sistēmas slimības
  • tiek plānota grūtniecība
  • pastāv iedzimtu patoloģiju risks, piemēram, katarakta, glaukoma un citas.

Veselīga dzīvesveida ievērošana būtu jāapvieno ar regulāru profesionālas redzes diagnostikas veikšanu, 1 – 2 reizes gadā veselam cilvēkam, un 2 reizes gadā vai biežāk pacientiem ar kādu redzes patoloģiju. Īpaši svarīgi regulāri apmeklēt oftalmologu ir pēc 40 gadu sasniegšanas, kā arī iepriekš atklātu acu slimību gadījumā.

Redzes diagnostikas izmaksas

Primārā apskate Dr. Solomatina Acu centrā, kas ietver standarta redzes izmeklējumus ar oftalmoloģiska aparāta izmantošanu (ieskaitot refraktometriju, tonometriju, acs dibena apskati, redzes asuma pārbaudi ar/bez korekcijas) un ārsta konsultāciju – maksā 45 eiro pieaugušajiem un 40 eiro bērniem. Atkārtota pārbaude 3 mēnešu laikā pēc pirmās vizītes pacientam izmaksās 25 eiro.

Acu Centra pacienti var pieteikties uz konsultāciju pie profesora I.Solomatina. Individuālās konsultācijas cena ir 65 eiro, pensionāriem – 45 eiro.

Dr. Solomatina Acu centrā pirms redzes lāzerkorekcijas ir iespēja veikt padziļinātu izmeklēšanu, šādas diagnostika izmaksas 75 eiro.

Dr. Solomatina Acu centra pacienti var izvēlēties papildu pētījumus, kuru mērķis ir iegūt visprecīzākos datus par acu stāvokli. Lai piemeklētu vislabāko redzes korekcijas veidu, noteiktu optimālāko ārstēšanas metodi vai sagatavošanās stratēģiju operācijai.

Vairāk par Dr. Solomatina Acu Centra diagnostikas metodēm un to izmaksām var uzzināt šeit.