Akūts glaukomas uzbrukums: kā atpazīt?

Glaukoma ir hroniska acu slimība, kas var izraisīt aklumu. Slimību izraisa, acs iekšējā spiediena paaugstināšanās,  ja savlaicīgi netiek uzsākta ārstēšana, redzes nervs pakāpeniski atmirst, un cilvēks zaudē redzi.

Slimība ir īpaši bīstama, jo cilvēks nejūt acs iekšējā spiediena individuālās normas paaugstināšanos. Brīdī, kad parādās pirmie simptomi – redzes lauka sašaurināšanās un redzes asuma samazināšanās -, slimība jau ir iznīcinājusi ievērojamu tīklenes un redzes nerva daļu.

Glaukomas rezultātā zaudēto redzi nav iespējams atjaunot. Ir svarīgi regulāri apmeklēt oftalmologu, lai noteiktu slimību agrīnā stadijā un savlaicīgi sāktu ārstēšanu, kas palīdz saglabāt acu veselību, dzīves kvalitāti un darbaspēju.

 

Kad notiek akūts glaukomas uzbrukums?

Slimības laikā var rasties strauja acs iekšējā spiediena palielināšanās, kas  izraisa akūtu glaukomas uzbrukumu.

 

Kas var izraisīt slimības akūtu uzbrukumu?

Pašlaik, precīzi glaukomas akūta uzbrukuma cēloņi nav zināmi, bet ir noskaidroti daži riska faktori, kas to var veicināt.

  • Nervu spriedze vai ilgstošs stress. Tās negatīvi ietekmē centrālās nervu sistēmas stāvokli, kas var izraisīt strauju spiediena paaugstināšanos acī.
  • Nepareizs galvas novietojums, ar izteiktu kakla izvirzīšanu uz priekšu. Veicot ilgstošu statisku darbu, tiek traucēta asinsrite mugurkaula kakla daļā un smadzenēs, kas var izraisīt redzes orgānu metabolisma procesa traucējumus un acs iekšējā spiediena paaugstināšanos.
  • Zāles. Noteiktu veidu medikamentu lietošana var izraisīt akūtu glaukomas uzbrukumu,
  • Acu mehāniski bojājumi nospriego radzeni, kā rezultātā tiek traucēta acs iekšējo šķidrumu apmaiņa un var pēkšņi mainīties acs spiediena līmenis.

Kā konstatēt, ka noticis glaukomas uzbrukums?

Šis kritiskais stāvoklis rodas pēkšņi – strauja acs iekšējā spiediena palielināšanās rezultātā. Slimības laikā acīs un attiecīgajā galvas daļā (bieži no galvas aizmugures) parādās sāpes, ko var pavadīt slikta dūša, vemšana un vispārējs ķermeņa vājums. Acs var kļūt sarkana, redze pasliktinās, parādās migla un sākās acs asarošana.

Akūtam glaukomas uzbrukumam ir raksturīgi šādi simptomi:

  • acs kļūst cieta kā akmens.
  • acu apsārtums,
  • paplašināts acs skolēns,
  • skolēna krāsas maiņa,
  • skolēna nereaģēšana uz gaismu.

Akūtu glaukomu var pavadīt sāpes, kas ir jūtamās arī sirdī un vēderā, un bieži vien līdzīgu simptomu dēļ slimību traktē kā migrēnu, hipertensīvu krīzi vai saindēšanos. Intraokulārais spiediens var kritiski palielināties, un acs iekšējā šķidruma aizplūšana pilnībā vai daļēji apstājas.

 

Ko darīt?

Ja tiek atklāti glaukomas simptomi, nekavējoties jākonsultējas ar ārstu. Ja diennakts laikā pēc slimības sākuma, acs iekšējais spiediens netiek samazināts, redzes nervs nomirst, padarot redzes zudumu neatgriezenisku.

Ja savlaicīgi apmeklē oftalmologu, var veiksmīgi tikt galā ar akūtu slimības uzbrukumu un novērst komplikāciju rašanos.

Neatkarīgi no slimības izcelsmes un formas, glaukoma vienmēr rada redzes nerva bojājumus. Ja pamanāt vismaz vienu no slimības vai akūta uzbrukuma simptomiem, nekavējoties sazinieties ar ārstu.

 

Kā sevi pasargāt?

Ja pamanāt kādu no akūtas glaukomas simptomiem, Jums ir nekavējoties jāsazinās ar ārstu. Balstoties uz izmeklējumu rezultātiem, oftalmologs izrakstīs individuālu ārstēšanu. Ņemot vērā glaukomas stadiju un Jūsu veselības stāvokli var tikt noteikta medikamentoza vai ķirurģiska ārstēšanas metode.

Lai savlaicīgi atklātu glaukomu vai citas acu slimības sākotnējos posmos, ieteicams reizi gadā veikt profilaktisko pārbaudi pie acu ārsta. Tas palielina redzes un acu veselības izmaiņu savlaicīgu noteikšanu. Diagnostika un profesionāla konsultācija ir īpaši svarīgi cilvēkiem vecumā pēc 40 gadiem.

Pierakstīties uz redzes pārbaudi un uzzināt vairāk par Dr. Solomatina Acu centra pakalpojumiem var piezvanot t. +371 20 016 968 vai aizpildot tiešsaistes veidlapu klīnikas mājas lapā.