GLAUKOMA: KĀPĒC TĀ IR BĪSTAMA UN KĀ TO DIAGNOSTICĒT

Glaukoma: kāpēc tā ir bīstama un kā to diagnosticēt

Glaukoma ir smaga acu slimība, kas izraisa redzes nerva un tīklenes bojājumus. Bojājumi rodas iekšējā acs spiediena individuālās normas pārsniegšanas rezultātā, kas ar laiku var izraisīt redzes nerva atrofiju.

Glaukomas, pirmajā stadijā, cieš perifēra redze, ierobežojot redzamības zonu, un pakāpeniski progresējoša slimība noved pie akluma. Glaukoma var rasties jebkurā vecumā, bet visbiežāk to novēro cilvēkiem, kas vecāki par 40 gadiem.

Šobrīd nepastāv redzes atjaunošanas iespējas, ja tā zaudēta glaukomas rezultātā. Tāpēc izšķiroša loma ir savlaicīgai diagnostikai un nekavējoties uzsāktai slimības ārstēšanai.

 

Kāpēc rodas glaukoma?

Cilvēka acs ir piepildīta ar šķidrumu. Šķidrums tiek ražots aiz acs skolēna, pēc tam izplūst caur acs priekšpusi un pēc tam atstāj aci caur acs filtru sistēmu. Acs iekšējais spiediens ir atkarīgs no līdzsvara starp intraokulārā šķidruma ražošanu un izvadīšanu.

Ja filtrēšanas sistēma ir aizsērējusi ar vielmaiņas produktiem vai šķidrums izdalās pārāk aktīvi, rodas situācija, kad svaigs šķidrums nonāk acs priekšpusē, bet izlietotais nepaspēj aizplūst no acs. Tas noved pie acs spiediena palielināšanās un redzes nerva bojājuma – tieši tā attīstās glaukoma.

 

Kā izpaužas glaukoma?

Glaukomu bieži sauc par “zagli” – to, ko tā atņem, vairs nevar atgriezt. Īpaši bīstama ir pakāpeniska slimības attīstība – pacientiem praktiski nav simptomu, jo redzes nerva bojājumi attīstās salīdzinoši lēni.

Laikā, kad parādās redzes pasliktināšanās simptomi un tā kļūst miglaina, glaukoma visbiežāk jau ir “apēdusi” vairāk nekā 30% redzes nerva. Tieši, tāpēc cilvēkiem vecumā pēc 40 gadiem ir ļoti svarīgi veikt skrīninga pārbaudes, īpaši, ja radiniekiem tika diagnosticēta šī slimība.

Sākotnējās slimības stadijās pakāpeniski pasliktinās centrālā un sānu redze, pēc tam redzes nerva atrofijas rezultātā iestājas aklums. Glaukomas slimniekam var rasties arī pēkšņs redzes zudums – akūta slimības uzbrukuma rezultātā.

 

Kādi glaukomas veidi pastāv?

Pastāv divi glaukomas veidi:

Atvērta leņķa glaukoma. Šis ir visizplatītākais slimības veids, kas rodas un attīstās gandrīz bez simptomiem. Šāda veida glaukomu ir grūti diagnosticēt, jo pacients ilgu laiku nejūt notiekošās redzes izmaiņas, un vēršas pie ārsta tikai tad, kad parādās pamānāmi simptomi.

Vairumā gadījumu atklāta leņķa glaukoma norit asimetriski, ietekmējot abas acis. Uz smago slimības stadiju norāda ievērojams redzes asuma kritums, kā arī gandrīz pilnīga redzes nerva atrofija.

Slēgta leņķa glaukoma ir retāk sastopama, un tai piemīt noteikti simptomi. To bieži pavada sāpes uzacu un plakstiņu zonā, spriedzes un diskomforta sajūtas acī, kā arī redzes traucējumi, piemēram, oreola parādīšanās ap gaismas avotiem un īslaicīga redzes miglošanās. Akūtā uzbrukuma gadījumā ir tādi simptomi, kā stipras galvassāpes, nelabums, vemšana un sāpes krūtīs. Tāpēc līdzīgu simptomu dēļ pacienti stāvokli bieži interpretē, kā smagu saindēšanos, migrēnu vai sirdslēkmi.

 

Kad ir jādodas pie ārsta?

Ja Jums rodas kāds no šiem simptomiem, nekavējoties meklējiet medicīnisko palīdzību:

  • Perifērās vai sānu redzes zudums. Parasti tā ir pirmā redzes zuduma pazīme glaukomas dēļ.
  • Oreola parādīšanās ap gaismas avotu. Ja ap gaismas avotiem redzat varavīksnes apļus vai ir sākusies fotofobija, tas var norādīt uz glaukomu.
  • Redzes pasliktināšanās. It īpaši, ja tas notika pēkšņi.
  • Acu apsārtums. To var pavadīt sāpes, kas saistītas ar traumu, infekciju vai akūtu glaukomas uzbrukumu.
  • Sāpes acī un galvā. Bieži rodas slēgta leņķa glaukomas gadījumā, kas var attīstīties ļoti ātri.
  • Slikta dūša vai vemšana. It īpaši, ja to pavada intensīvas sāpes acīs.

 

Kas ir pakļauts riskam?

Riska faktori ir:

  • vecums virs 40 gadiem,
  • augsta tuvredzības vai tālredzības pakāpe,
  • iedzimtība,
  • acu traumas,
  • cukura diabēts, hipertensija, endokrīnās slimības.

Vai es varu kļūt akls no glaukomas?

Acu bojājumi glaukomas dēļ ir neatgriezeniski. Tas nozīmē, ka, ja Jūs neārstējat glaukomu, tad laika gaitā progresējošā slimība var izraisīt pilnīgu redzes zudumu. Visu ārstu ieteikumu ievērošana dod lielas iespējas saglabāt redzi, pierasto dzīves kvalitāti un darbspēju.

Ja rodas kādi no glaukomas simptomiem, nekavējoties jākonsultējas ar acu ārstu. Balstoties uz diagnozi, oftalmologs izrakstīs individuālu ārstēšanu, lai apturētu slimības attīstību. Atkarībā no slimības stadijas un smaguma pakāpes ārsts ieteiks medikamentozu vai ķirurģisku ārstēšanu.

Lai atklātu glaukomu sākotnējās stadijās, ir svarīgi reizi gadā veikt pārbaudi pie acu ārsta. Tas palielina redzes un acu veselības saglabāšanas iespējas. Diagnostikas veikšana ir īpaši svarīga cilvēkiem vecumā pēc 40 gadiem.

 

Pieteikties izmeklēšanai un uzzināt vairāk par Dr. Solomatina Acu centra pakalpojumiem var pa tālruni +371 20 016 968 vai aizpildot tiešsaistes veidlapu klīnikas mājas lapā.