“Klusa redzes slepkava”: kā savlaicīgi atklāt glaukomu

Parasti cilvēks pie ārsta nonāk, ja viņš jūtas slikti vai cieš no sāpēm, jo tās norāda uz veselības problēmā, viņa organismā. Bet, kas notiek, ja ķermenis nedod signālus, un šķiet, ka uztraukumam nav pamata? Izrādās, ka šādas slimības bez simptomiem ir visneparedzamākās. Viena no šādam slimībām ir glaukoma, kura “apēd” redzes nervu un noved pie akluma.

Cilvēks ilgu laiku var nezināt par neatgriezeniskām izmaiņām, kas notiek viņa organismā, un vēršas pie ārsta tikai tad, kad slimība jau ir smagā stadijā. Tāpēc ir tik svarīgi regulāri – vienu reizi gadā – veikt profilaktiskas redzes pārbaudes.

 

Kāpēc nemanāma glaukomas attīstība ir tik bīstama?

Glaukoma tā ir slimība, kas visbiežāk rodas paaugstināta acs iekšējā spiediena dēļ, kas noved pie lēnas redzes nerva nāves.

Sākotnējās glaukomas stadijās cilvēks nejūt sāpes, redzes asums nepasliktinās, un viņš vienkārši nepamana, kā redzes lauks pakāpeniski sašaurinās. Pirmkārt, cilvēks pārstāj redzēt objektus labajā un kreisajā pusē, un drīz vien sāk ciest centrālā redze.

Brīdī, kad perifērā un centrālā redze sāk pasliktināties, slimība skar ievērojamu redzes nerva daļu. Šobrīd nepastāv redzes atjaunošanas iespējas, ja tā zaudēta glaukomas rezultātā. Ja ārstēšana netiek uzsākta laicīgi, tad slimība neizbēgami noved pie akluma.

 

Vai es varu saslimt ar glaukomu, ja man ir paaugstināts acs iekšējais spiediens?

Ne vienmēr. Ne katram cilvēkam ar paaugstinātu acs iekšējo spiedienu var attīstīties glaukoma, jo noteikts acu spiediena līmenis vienām cilvēkam var būt augsts, bet citam tā var būt norma.

Tas, vai Jums attīstīsies glaukoma, ir atkarīgs no spiediena līmeņa, ko redzes nervs var izturēt, nesaņemot bojājumus. Šis līmenis katram cilvēkam ir individuāls.

 

Vai glaukoma var attīstīties, ja man nav paaugstināts acs iekšējais spiediens?

Jā, un šo slimības formu sauc par normāla spiediena glaukomu, kā arī tiek pieskaitīta pie atvērtā leņķa glaukomas formas. Tāpēc ir svarīgi regulāri veikt redzes pārbaudi pie oftalmologa, kurš ne tikai nosaka Jūsu individuālo acs iekšējā spiediena līmeņa normu, bet arī veic pilnīgu acu diagnostiku un, ja nepieciešams, nozīmē atbilstošu ārstēšanu.

 

Kas atrodas risku zonā?

Neviens nav pasargāts no glaukomas, bet daži cilvēki ir pakļauti lielākam riskam nekā citi.

Svarīgi faktori, kam jāpievērš īpaša uzmanība:

  • iedzimtībai,
  • vecumam virs 40 gadiem,
  • augstai tuvredzības vai tālredzības pakāpei,
  • acu traumām,
  • cukura diabēta, hipertensijas, endokrinoloģisko slimību pacientiem.

Redzes orgānu visaptveroša izmeklēšana palīdz noteikt vairāk riska faktorus, piemēram, paaugstinātu acs iekšējo spiedienu, radzenes retināšanos, redzes nerva anatomijas īpatnības un citus. Atklātu šo augstā riska faktoru kombinācijas gadījumā, zāļu lietošana (acu pilienu veidā) var ievērojami samazināt slimības iespējamību.

 

Kā novērst neatgriezenisku redzes zudumu?

Galvenais nosacījums ir regulāra oftalmologa apmeklēšana, lai veiktu glaukomas skrīninga testus. Tas ļauj ātri noteikt diagnozi agrīnā slimības stadijā un nekavējoties sākt terapeitisko ārstēšanu, novēršot redzes nerva turpmākos bojājumus.

Dažos gadījumos, slimības ārstēšanai ar medikamentiem var nepietikt, tāpēc oftamalogs var  rekomendēt  lāzera vai ķirurģisko operāciju. Glaukomas attīstības laikā tiek traucēta šķidruma aizplūšana no acs, kas palielina spiedienu, un mikroķirurģiskās iejaukšanās mērķis ir atjaunot līdzsvarotu šķidruma apmaiņu acī.

Glaukomas rezultātā zaudēto redzi nav iespējams atjaunot, taču mūsdienu terapijas metodes ļauj pēc iespējas ilgāk saglabāt redzi no turpmākās pasliktināšanās.

 

Kā notiek izmeklējums?

Glaukomas noteikšanai un diagnostikai tiek veikts oftalmoloģisko izmeklējumu komplekss:

  • redzes asuma pārbaude – nosaka, cik labi Jūs redzat dažādos attālumos,
  • redzes lauka pārbaude – tiek izmantota perifērās redzes mērīšanai,
  • optiskā koherences tomogrāfija – tiek veikta, lai pārbaudītu tīkleni un redzes nervu, vai nav bojājumu un anomāliju pazīmju;
  • tonometrija – tiek izmantota acs iekšējā spiediena mērīšanai,
  • pahimetrija – radzenes biezuma bezkontakta mērījums.

 

Dr. Solomatina Acu centrā glaukomas diagnostiku un rezultātu interpretāciju veic augsti kvalificēti ārsti. Klīnikas oftalmologu rīcībā ir vismodernākās tehnoloģijas, kas ļauj veikt padziļinātu pārbaudi un visprecīzāk noteikt acs stāvokļa individuālās īpašības. Pateicoties jaunākajām diagnostikas metodēm, ir iespējams ātri un agrīni atklāt acu slimības.

Glaukomas atklāšanas gadījumā pacientam tiek noteikts individuāls ārstēšanas plāns, ņemot vērā viņa organisma stāvokli, īpašības un slimības smagumu. Klīnikas ārsti efektīvi ārstē dažādas glaukomas veidus, izmantojot gan medikamementozu, gan ķirurģiskās, gan lāzera ārstēšanas metodes.

 

Rekomendācijas

Lai savlaicīgi atklātu glaukomu vai citas acu slimības sākotnējos posmos, ieteicams reizi gadā veikt profilaktisko pārbaudi pie acu ārsta. Tas palielina redzes un acu veselības izmaiņu savlaicīgu noteikšanu. Diagnostika un profesionāla konsultācija ir īpaši svarīgi cilvēkiem, kas ir vecāki par 40 gadiem.

Pierakstīties uz redzes pārbaudi un uzzināt vairāk par Dr. Solomatina Acu centra pakalpojumiem var pa tālruni +371 20 016 968 vai aizpildot tiešsaistes veidlapu klīnikas mājas lapā.